články

Ako šetrne zachádzať s úlovkami

Nie každá ulovená ryba rybárom je vrátená do vody tak, ako bola chytená. Keď sa nám podarí úspešne zdolať vysnenú rybu, mali by sme tiež vedieť, ako s rybou manipulovať, aby sme rybe čo najmenej ublížili.

 

Vo fáze zdolávania, keď je ryba kúsok od nás a my sa ju snažíme naviesť do podberáku,  v tejto chvíli robia niektorí chybu, keď rybu podoberajú skôr, ako je dostatočne unavená. Rybu by ste mali podoberať až vtedy, keď je položená na bok. Pokiaľ sa takto ryba položí, väčšinou je pripravená k podoberaniu.

 

Používajte vždy dostatočne veľký a hlboký podberák z jemnej sieťoviny. Staré typy s veľkými okami a uzlami nie sú vhodné. Jednotlivé uzlíky totiž nie sú šetrné a môžu poškrabať telo ryby. Vždy je lepšie nosiť so sebou k vode väčší podberák. Pri vyťahovaní malým podberákom sa ryba splaší a môže sa stať, že o rybu nechtiac prídete. Tiež si treba dávať pozor na správne uloženie rybích plutvy v podberáku, nemali by sa zamotať do sieťoviny. Potom sa ťažko dostávajú von.

 

Keď už je ulovená ryba v podberáku, je potreba ju niekam položiť. Rybu vždy ukladajte na mokrú špeciálnu podložku alebo aspoň do vlhkej trávy. Ryby sa dotýkajte čo najmenej. Čím viac ju budete stískať, tým viac sa vám bude vyšmykovať. Potom nasleduje meranie a váženie. I pri tomto úkone môže prísť k poraneniu úlovku. Dávajte si pozor, aby vám ryba nespadla na zem a nezranila sa. Športoví rybári zvyknú rybu púšťať späť do vody. Pokiaľ aj vy ste sa rozhodli, tak nehádžte rybu do vody z výšky, ani ju nešuchajte o zem. Vpusťte ju jemne do vody zo svojich rúk. Určite vás potom bude hriať krásny pocit z toho, že ste rybe darovali život.